VICTORY
Har hittat ett substitut för Pepsi, nämligen First price egen cola! Såklart är det inte lika bra, men vad är det? Kostar endast 6.9 st, så helt plötsligt har jag dragit ner kostnaden för dricka till 6.9*8=55,2*4= 220,8.
Det här kommer göra sååån stor skillnad på min ekonomi! :D Från att ha räknat med högst 2000kr i månaden på mat där över 600kr går åt pepsi går endast 200kr åt. It's a dream come true!
Förutom att ha räddat min värld idag har jag också varit ute och gjort ett stenhårt pass i Frognerparken. Efter passet tog jag mig en promenad runt Frogner och bara sög in hur fint det är här. Vill bara ta hit alla kompisar och rubba det in the faces att Här bor faktiskt Jag!
Annars är det som vanligt här, förutom en skillnad, Anna ska snart ha mens så hon sitter och surar i soffan och lever på choklad. Nästa vecka är det min tur att joina henne på den fronten, och det verkar som resten av kollektivet också kommer haka på.

Doing Olso
Sitter just nu på Macdonalds för att använda internet, "vårat" har nämligen pajjat hemma, fast vem är jag att klaga? Detta gav mig ändå en bra ursäkt för att gå ner och unna mig en cheeseburgare. Kanske en Macflurry också, har inte bestämt mig än.
Trivs väldigt bra här i Oslo, men längtar tills jag får ett jobb! Är inte riktigt van med att spendera dagarna hemma i lägenheten, kliva upp runt 12 och inte göra så mycket alls egentligen. Nog är det skönt ett tag, men känner att en eller två veckor till av den här livsstilen kan vara lite för mycket av det goda. Igår körde kollektivet på en gemensam tacokväll och lite utgång. Just det, lite utgång. Då de är jättehårda på 20årsgränsen här i Norge hade vi lite problem att få in lillen i huset på de bättre klubbarna, så det slutade med att vi delade på oss och körde lite utgång a la Bk-style. Vi var typ äldst, men vi hade det bra kul ändå!
Det absolut värsta med Norge är att pepsi är så sjukt dyrt! Har knappt råd att vara så beroende som jag är. Fyra flaskor kostar 71svenska!! Och då är det ekonomipack!! Annars kostar de 20norska st. Jag går typ under. De det borde räcka i, låt oss säga 3 dagar, i bästa fall, vilket blir det en ganksa dyr historia. 71*2+20=162kr i veckan.. Det blir 162*4=648kr i månaden för att upprätthålla mitt pepsibehov. Det är sick. Här gäller det verkligen att prioritera!
Struntar nog i Macflurryn..